Glicyna

Podobnie jak tryptofan, glicyna jest aminokwasem, lecz jedynie warunkowo egzogennym. Oznacza to, że organizm co prawda potrafi ją wytwarzać, ale nie zawsze w odpowiedniej ilości, dlatego powinna być dostarczana z pożywieniem. Zazwyczaj zjadamy jej tyle ile trzeba, nie wiadomo, czy zaobserwowane korzyści z suplementacji są zasługą uzupełnienia jakiegoś niedoboru, zmiany stosunku do innych aminokwasów w diecie, czy po prostu efektem uzyskania nadmiaru we krwi.

Co badania mówią o glicynie?

Zażycie wysokich dawek ma dość wyraźne efekty. W jednym z badań pacjentów podzielono na dwie grupy. Jedna otrzymywała 3 gramy glicyny z zaleceniem zażycia godzinę przed snem, druga placebo. Osoby zażywające glicynę zasypiały o wiele szybciej, bo jedynie około 10 minut, w porównaniu do 40 minut placebo. W ich ocenie, zasypiało się około dwukrotnie łatwiej. Wykresy EEG wykazały, że glicyna pozwalała znacznie szybciej wchodzić w głęboki sen, rzadziej też się wybudzano. Co najważniejsze, suplement zwiększył także jasność umysłu w ciągu dnia. Link do badania:

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1479-8425.2007.00262.x/full

W innej próbie klinicznej podawano ją przed snem osobom, które musiały żyć z ograniczoną ilością snu. Sprawdzano w ten sposób jej wpływ na zwiększanie przytomności umysłu u osób niewyspanych. I tu okazało się, że suplementacja przyniosła bardzo dobre efekty. Niewyspane osoby biorące glicynę lepiej zapamiętywały, miały szybsze i dokładniejsze reakcje. Badanie:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3328957/

W obu tych eksperymentach użyto dawki 3 gramów, która wydaje się całkowicie bezpieczna. Nawet trzykrotnie wyższa, czyli 9 gramów nie wykazała żadnej toksyczności.

Zakupienie tego specyfiku w odpowiednio dużej ilości może być problematyczne. Nie wiem, czy ktokolwiek produkuje to w formie kapsułek, a nawet jeśli tak robi, zapewne zawierają one niewielką ilość i są dość drogie. Tu może pomóc pewien trick. Nazwa chemiczna glicyny to kwas aminooctowy, jest on dość popularnym półproduktem w przemyśle spożywczym i chemicznym. Za ułamek ceny formy tabletkowej można kupić całe kilogramy w czystości spożywczej albo nawet farmaceutycznej. Potem wystarczy kupić gdzieś wagę mającą dokładność 0,1 grama (kosztuje mniej niż 15 zł), albo na mniej czułej zważyć powiedzmy 10 łyżeczek – będzie wiadomo, ile waży jedna. Celowo nie podaję informacji w rodzaju „jedna łyżeczka glicyny waży x gramów”, jako że każdy ma w kuchni sztućce różnej wielkości i każdy inaczej nimi nabiera.

Uwaga z roku 2021 – już można kupić normalnie jako suplement, w dość przystępnej cenie.

Z moich osobistych doświadczeń, glicyna działała jak magia. Ale trzeba pamiętać, że każdy człowiek reaguje inaczej, co pomoże jednej osobie, nic nie da komuś innemu. Są też osoby, które na glicynę reagują pobudzeniem i bezsennością.